Suomen kestävän elämäntavan yhteisöt ry

GEN-Finland (Global Ecovillage Network Finland) on

Suomen kestävän elämäntavan yhteisöt ry.

SKEY ry:n sivuja ei enää päivitetä tässä osoitteessa. Tervetuloa uusille sivuillemme

 www.skey.fi 

 

Welcome to our new website 

www.genfinland.fi

SKEY rikastaa käsityksiä siitä, mitä yhteisöllisyys ja kestävä elämäntapa ovat.

Suomen Kestävän Elämäntavan Yhteisöt ry (SKEY ry/GEN-Finland) on saanut EU:n Erasmus+ hankerahoituksen KekoVerkko-hankkeelle ajalle 1.7.2014 - 30.6.2016

Erasmus+ -rahoituksen avulla SKEY:n tavoitteena on kouluttaa henkilöitä, jotka ovat kiinnostuneita toimimaan kestävän elämäntavan kouluttajaverkostossa. Kouluttajaverkosto suunnittelee ja toteuttaa erilaisia ekologiseen, sosiaaliseen, taloudelliseen ja maailmankuvalliseen kestävyyteen liittyviä koulutuksia käytössä olevien resurssiensamukaisesti.

Kansainvälisillä koulutuksilla vahvistetaan kouluttajien kielitaitoa ja kootaan sellaistakoulutusosaamista, mitä Suomessa ei vielä ole tarjolla. Ne myös parantavat SKEY:n valmiuksia osallistua kouluttajana kansainvälisiin yhteistyökursseihin Itämeren alueella ja laajemminkin.

Saamallamme rahoituksella voimme lähettää kouluttajia ja kouluttajiksi haluavia ulkomaisille kursseille. Tarjoamamme tuki kattaa suurimman osan matka- ja kurssikuluista, mutta kurssin hinnasta riippuen osallistuja joutunee maksamaan jotain myös itse.

Kurssille lähtijän tulee sitoutua ”kehittämään järjestöä koulutusorganisaationa” eli käytännössä hyödyntämään oppimaansa kouluttamalla omaa yhteisöään ja osallistumalla osana kouluttajaverkostoa SKEYn tulevan koulutusohjelman kehittämiseen ja toteuttamiseen resurssiensa mukaan. Lisäksi tuki edellyttää lähtijältä jonkin verran paperityötä, esim loppuraportin matkan jälkeen.

Tietoa Erasmus+ ohjelmasta: http://www.cimo.fi/ohjelmat/erasmusplus/avaintoimi1_liikkuvuus

Löydät kurssilistan, hakuohjeen ja otteen hankehakemuksesta tästä linkistä:

https://drive.google.com/folderview?id=0BzLrFqk7dEjYNFVTdncwVGhUa3M&usp=sharing

Terveisin,KekoVekon ohjausryhmän puolesta,

Joel Rosenberg

Yhdistyksen sähköpostiosoite on skey [dot] pjatgmail [dot] com

Jos haluat liittyä yhdistyksen tiedotuslistalle, lähetä viesti tähän osoitteeseen!

LiiteKoko
Yhteison_itsearviointikriteeristo_051003pdf.pdf260.15 Kt
GEN_Leaflet_finnish.pdf688.78 Kt
BalticEcovillageRoad.pdf50.3 Kt

Theme port sponsored by Duplika Web Hosting.
Etusivu Siirry alkuun